Vojto z Poličky: Au pair? Najlepšia vec pre moju angličtinu

Vojto pred tromi rokmi zatúžil zlepšiť si angličtinu. Odcestoval preto na rok do USA. Starať sa o deti. Neďaleko New Yorku sa stal au pair v rodine s tromi chlapcami. „Bolo to náročné, ale aj diamanty vznikajú pod tlakom,“ hovorí.

 


Pochádza z Poličky na Vysočine. Po štúdiu strednej technickej školy pracoval ako elektroinštalatér. Peši putoval 800 km do španielskeho Santiaga de Compostela. V Londýne si zarobil na vydanie vlastnej knihy a bol na pracovnom pobyte na Novom Zélande.

Prečo práve au pair? Predsa len je to trochu netradičná práca pre muža.
Chcel som sa hlavne naučiť angličtinu. Kamarát bol ako au pair v Seattli. Stretol sa s ľuďmi z celého sveta a reč sa skvele naučil. Aj vďaka výučbe v škole, ktorú platí rodina. Myslím si, že je to určite najlepší spôsob, ako zdokonaliť svoje jazykové znalosti a cestovať. Keď sa ešte uskromníte v pití piva, určite si priveziete nejaké peniaze aj domov.

Čo na to hovorili vaši blízki, divili sa vašej voľbe?
Dosť si asi ťukali na čelo, prečo idem robiť zrovna au pair, bolo to však to najlepšie, čo som mohol pre svoju angličtinu urobiť. Koľkokrát to nebola úplne rozprávka, ale všetci ma podporovali, hlavne mama.

Kam presne ste zamierili? Bol to váš vlastný výber?
Žil som v mestečku Scarsdale, ktoré leží v štáte New York, asi 30 minút vlakom od Manhattanu. Rodinu som si vybral sám, respektíve oni mňa, a po pár telefonátoch na Skype sme sa dohodli. Spolu som hovoril asi s desiatimi rodinami.

Yellowstone je sám o sebe lákavou turistickou destináciou. Cestovali ste aj niekam inam?
V národnom parku sme boli dva a pol mesiaca, potom sme zamierili na ďalšie podobné miesta. Príroda v Spojených štátoch vyráža dych, tie kulisy a panorámy, ktoré ponúka, sú v porovnaní s tým, čo máme v Česku, monumentálne. Každý park je unikátny.

Aké bolo súžitie s deťmi?
Začiatok nebol jednoduchý, pretože som nebol na tom dobre s angličtinou, deti sa však zdali byť v pohode. Boli to traja chalani. Vybral som si ich hlavne preto, že robili asi všetky športy vrátane futbalu. Dvaja mali ADHD a aby som bol úprimný, niekedy to bolo naozaj náročné. Diamanty však tiež vznikajú pod tlakom, nie?

Stíha človek ako au pair aj niečo iné?
Keďže chalani chodili do školy, mal som od 8. do 15. hod. voľno. Chodil som hrať futbal s ostatnými au pair alebo do posilňovne. Človek si tu nájde nových priateľov naozaj ľahko. Koniec-koncov, každý je na tom rovnako ako vy. Opustil domov a všetkých kamarátov, ktorých poznal celý život, a teraz musí začať tak trochu „od začiatku“.

Cestovali ste po USA?
Dá sa povedať, že som videl celú Severnú Ameriku, respektíve všetko, čo som chcel.

Kedy sa zrodil nápad publikovať o ceste do USA knihu?
Hneď ako som prišiel do USA, začal som si písať sám pre seba všetky tie zážitky, ktoré nikde inde nezažijete. Keď som si potom písal s kamarátmi, posielal som im práve tieto historky. Presvedčovali ma, nech to dám na Facebook, že to určite pobaví veľa ľudí, tak som svoje zážitky začal zdieľať – a malo to úspech. Keď som sa po roku z Ameriky vrátil, každý sa pýtal, prečo ďalej nepíšem a prečo nenapíšem knihu. Tak som sa do toho pustil.

Chceli by ste mať aj vy vďaka programu Work & Travel nezabudnuteľné leto?

Ozvite sa nám na e-mail prace@studentagency.cz alebo na telefónne číslo 0800 121 121.


23.10.2020

Podieľajte sa na zlepšení našich služieb. Píšte svoje podnety priamo riaditeľovi.
Valid XHTML 1.0 Transitional