Ako au pair si zahrala v holandskej reality show

Po strednej škole sa chcela pozrieť do zahraničia, zbalila si kufre, rozlúčila sa s rodičmi a vyrazila za oceán ako au pair do Spojených štátov amerických. „Žila som v rodine s 12 deťmi,“ začína svoje rozprávanie Kristina Pospíšilová.


Kristina pochádza z Kutnej Hory. Po štúdiu jazykového gymnázia sa vypravila ako au pair na takmer dva roky do Spojených štátov amerických, neskôr ešte na 9 mesiacov do Holandska. Do Spojených štátov sa po čase vrátila kvôli štúdiu. K jej koníčkom patrí čítanie a hovorí anglicky a holandsky.


Podľa Kristiny by nikto nemal pobyt v zahraničí vzdávať skôr než za tri mesiace – presne tak dlho vraj trvá aklimatizácia na nové prostredie. „Aj keď sa to nezdá, Američania sú jednoducho iní. Aj ja som si musela zvyknúť. Napríklad na to, že bežne majú doma zbrane. Bývala som v dome, kde mal otec rodiny na svoje zbrane jednu celú izbu,“ opisuje prvé dojmy.

Rodine pomáhala s dvanástimi deťmi. „Nemali veľa kamarátov. Keď prišli zo školy, pomáhali rodičom. Dom bol vlastne taká poľnohospodárska usadlosť, kde bolo veľa práce. Tá moja bola však hlavne starostlivosť o deti, ich úlohy a tak podobne,“ vysvetľuje.

S rodinou zostala takmer dva roky. Bežný program au pair je pritom na rok. „Au pair môže predĺžiť pobyt aj v inej rodine. Nemusí zostávať len u jednej. Podmienkou je, že musí úspešne ukončiť program, teda študovať v USA a vydržať tam rok, štúdium je podmienkou,“ upresňuje Kristina, ktorá študovala výtvarný odbor.

Po návrate z USA sa doma v Česku zdržala len jeden týždeň a hneď mierila do Holandska, vraj v rámci aklimatizácie. „Najskôr západná Európa, až potom stredná. V malom meste kúsok od Amstedamu hľadali au pair bývalý futbalista Ajaxu Amsterdam a jeho žena. Starala som sa o dve malé deti a aj päťročného, strašne rozmaznaného chlapca. Bol závislý od cukru a robil si, čo chcel,“ hovorí o druhej skúsenosti Kristina.

Situáciu neuľahčoval ani všadeprítomný televízny štáb, ktorý točil reality show o živote hviezdneho futbalistu. „Najskôr všade len chodili s kamerami, potom ich namontovali aj v izbách a jednoducho natáčali, čo sa deje. Keď začala klesať sledovanosť, pýtali sa nás na návrhy, ako ju zlepšiť. Zo žartu som povedala, že by to chcelo nejaký zvrat, napríklad by ma mohli vyhodiť... No, a oni to urobili,“ opisuje predčasný koniec spolupráce. Mimo kamier však zamestnávatelia poďakovali Kristine za jej starostlivosť a pochválili ju. „Pobyt sa mi, aj keď s hlúpym koncom, páčil.“

A čo radí záujemcom o pobyt, ktorí za ním mieria do STUDENT AGENCY? „Jednoznačne nech idú, je to skvelá skúsenosť. Kto nevie dobre jazyk, zlepší si ho. Zároveň vás taký pobyt naučí byť samostatný,“ dodáva Kristina.


Chceli by ste mať aj vy vďaka programu Work & Travel nezabudnuteľné leto?

Ozvite sa nám na e-mail prace@studentagency.cz alebo na telefónne číslo 0800 121 121.
23.10.2020

Podieľajte sa na zlepšení našich služieb. Píšte svoje podnety priamo riaditeľovi.
Valid XHTML 1.0 Transitional