Rok na americkej strednej

Z východného Slovenska na západ Spojených štátov amerických. Radovan Kubovič prežil posledný školský rok na strednej škole v Kirklande, malom mestečku v štáte Washington. Aká je to podľa neho skúsenosť? „Môj stredoškolský život sa podobal tým vo filmoch,“ hovorí osemnásťročný študent.

 

Kedy ti prvýkrát napadlo, že by si mohol prežiť rok na americkej strednej škole?
Pred pár rokmi sa môj starší brat rozhodol odcestovať do Ameriky z rovnakého dôvodu ako ja. Odvtedy sa podobná cesta stala aj mojím snom, nedokázal som to pustiť z hlavy. Celý proces vybavovania sa začal okolo Vianoc. Rozhodol som sa pre STUDENT AGENCY, pretože sme v minulosti mali nie príliš príjemné skúsenosti s inými agentúrami. Všetko išlo hladko a aj vďaka tomu teraz rodičia vybavovali úplne rovnaký pobyt pre sestru.

Aká bola tvoja hostiteľská rodina?
Lepšiu som si nemohol želať. Milujú šport tak ako ja a elán do života im tiež nechýba, nikdy som sa s nimi nenudil. Aj im patrí moja vďaka za to, že bol tento rok nezabudnuteľný. Určite som sa s nimi nevidel naposledy.

A čo spolužiaci v škole? Prekvapilo ťa niečo?
Chodil som na jednu z tých väčších škôl, ktorú navštevuje asi 1 500 študentov. Prvé dni boli pre mňa stresujúce, ale vďaka ochote skvelých kamarátov sa môj stredoškolský život podobal tým vo filmoch. Celkovo sa mi veľmi zapáčil ich školský systém. Rád som počúval výklad učiteľov, ich humor ma nikdy nesklamal.

V čom sa vyučovanie líši od toho na Slovensku?
Priznávam, že štúdium v USA je jednoduchšie než na Slovensku. Študent si však môže sám vybrať náročnosť štúdia. Buď si vyberie normálne, klasické hodiny, alebo si zvolí pokročilejšie.

Naozaj je stredobodom diania na americkej strednej šport?
Je to tak, prekvapil ma najmä ich široký výber. Ja som v zime vyskúšal plávanie. Tréning bol každý deň, čo sa mi ako športovému nadšencovi zapáčilo. Zúčastňujete sa aj na pretekoch. Američania berú šport na strednej škole na klubovej úrovni a je to pre nich vážna vec, mnoho mladých si tak môže vybudovať športovú kariéru práve vďaka výsledkom zo strednej.

Oslovil ťa niektorý z typických amerických športov?
Bohužiaľ, ani jeden americký šport ma nenadchol tak, aby som sa mu reálne začal venovať. Radšej som sa pozeral ako divák. Na mojej strednej škole bol, samozrejme, najpopulárnejší americký futbal, ktorým žili úplne všetci. Na každý zápas prišlo podporiť tím najmenej 500 študentov. Je úžasné vidieť rivalitu medzi jednotlivými školami, ale aj súdržnosť vnútri škôl.

Navštívil si okrem zeleného štátu Washington aj ďalšie miesta?
Za necelých 10 mesiacov v USA som precestoval viacero kútov tejto krásnej krajiny, ako napríklad San Francisco, Los Angeles, Las Vegas, Vancouver, Chicago, Detroit, New York. Aktuálne si užívam prázdniny na severe Nemecka a spomínam na krásne chvíle za oceánom.


Radovan Kubovič pochádza z Košíc, venuje sa futbalu a florbalu. K tomu si na svojom pobyte v Spojených štátoch pridal ešte plávanie. Veľa voľného času venuje foteniu a natáčaniu videí.

Viac informácií o programe stredných škôl v zahraničí vám radi poskytneme na e-maile studium@studentagency.cz alebo na telefónnom čísle 0800 121 121.

 


23.10.2020

Podieľajte sa na zlepšení našich služieb. Píšte svoje podnety priamo riaditeľovi.
Valid XHTML 1.0 Transitional