Vyberte si kurz :

 
 

Výber ubytovania

Vhodné ubytovanie je neoddeliteľnou súčasťou úspešného jazykového pobytu v zahraničí. Uvedomujeme si, že pokiaľ nie je ubytovanie v poriadku, výsledkom celého pobytu môže byť sklamanie, a to aj napriek tomu, že výučba je na veľmi vysokej kvalitatívnej úrovni, škola poskytuje ten najlepší servis a dosiahnuté jazykové znalosti sú nadpriemerné. Každý z nás totiž potrebuje mať svoje miesto, kde si môže v kľude odpočinúť, kde sa cíti ako doma, hoci je v zahraničí. Nasledujúce riadky vám poskytnú informácie potrebné k tomu, aby ste zvolili správny typ ubytovania.


A. Hostiteľská rodina

+ možnosť konverzácie
osobný prístup
zahŕňa stravu
finančná výhodnosť
- potreba prispôsobiť sa pravidlám

 

Možnosť konverzácie

Hostiteľská rodina je najobľúbenejším typom ubytovania klientov cestujúcich na jazykový pobyt. Dôvodov je hneď niekoľko. Takmer domáce prostredie vás motivuje používať a precvičovať daný jazyk nielen v škole, ale aj pri jedle a akejkoľvek ďalšej komunikácii s rodinou, ktorej sa nevyhnete. Skrátka ak sa potrebujete na čomkoľvek dohodnúť, nezostane vám než hovoriť cudzím jazykom. Vzájomná konverzácia však nie je povinnosťou ani vašej ani hostiteľskej rodiny - záleží vždy na konkrétnej situácii a vašich vzájomných sympatiách. Ďalšou výhodou ubytovanie v rodine je veľmi prijateľná cena. Napr. v Británii sa ceny za ubytovanie pohybujú v rozmedzí okolo 15 - 25 GBP za deň pobytu s polpenziou. V tejto cenovej relácii by ste iný druh ubytovania s rovnakým servisom hľadali len ťažko. Rodina vám taktiež poskytuje jedinečnú možnosť, ako spoznať kultúru, životný štýl, tradície a zvyky danej krajiny a pomôže vám prekonať prípadné počiatočné problémy. Väčšina rodín prenajíma viac izieb, takže máte veľkú šancu, že tu stretnete aj iné študentov z rôznych kútov sveta a nadviažete nové priateľstvá.

hostfamily

Kto poskytuje ubytovanie

Do hostiteľských rodín umiestňuje študentov priamo jazyková škola. Výhodou je, že svoje rodiny dobre pozná - často ide o rodiny, ktoré so školou spolupracujú dlhé roky - a je teda schopná pre klienta vybrať tú najvhodnejšiu. Zamestnanec školy na pozícii accommodation officer má povinnosť rodiny pravidelne navštevovať a kontrolovať štandard ubytovania. Ak by ste sa predsa stretli s nevyhovujúcimi podmienkami, informujte okamžite jednak zástupcu školy a jednak našu agentúru. Urobíme maximum pre dojednanie skoré nápravy.

Väčšina rodín poskytujúcich študentom ubytovanie v súkromí, sú zamestnaní ľudia, ktorí majú vo svojom dome izby naviac. Môžu to byť rodiny s malými deťmi, starší manželia, ktorým sa už deti odsťahovali alebo samostatne žijúci ľudia. Predovšetkým vo väčších mestách je pomerne bežné ubytovanie v rodinách s rôznym etnickým pôvodom. Krajiny, v ktorých zabezpečujeme jazykové kurzy, sú v porovnaní s ČR / SR ďaleko viac multikultúrnymi spoločnosťami, v ktorých značnú časť obyvateľstva tvoria prisťahovalci.


Úroveň ubytovania

Rodina vám poskytne ubytovanie v jednolôžkovej alebo dvojlôžkovej izbe. V prípade dvojlôžkovej izby väčšina škôl poskytuje záruku, že váš spolubývajúci nebude hovoriť rovnakým jazykom. Rodina by vám mala dať k dispozícii úložný priestor na vaše šatstvo a tiež písací stôl. Veľa prenajímaných izieb, a to zvlášť vo Veľkej Británii, má pomerne malé rozmery, preto nie vždy bude stôl priamo vo vašej izbe, ale každopádne si oň povedzte. Ubytovaní budete v samostatnej izbe, sociálne zariadenie je však väčšinou spoločné s rodinou. Niektoré školy ponúkajú za príplatok ubytovanie v rodinách nadštandardného typu vlastnou kúpeľňou.


Strava

V závislosti na ponuke a možnostiach školy si študent môže zvoliť stravovanie formou plnej penzie (raňajky, obed - často vo forme balíčka, večera), polpenzia (raňajky, večera) alebo len raňajky. Niektoré školy ponúkajú aj ubytovanie v rodinách bez stravy - obyčajne sa však jedná o variantu bez možnosti prípravy vlastných potravín!


Vzdialenosť od školy

Ak zvolíte školu nachádzajúcu sa v menšom meste alebo v niektorej z rezidenčných štvrtí mesta veľkého, možno predpokladať, že z ubytovania dôjdete do školy pešo, v žiadnom prípade však nie je možné pešiu vzdialenosť garantovať. Vo väčších mestách ako sú Oxford, Cambridge, Brighton alebo Edinburgh, rovnako ako na Malte či v Írsku, je treba počítať s každodennou dopravou autobusom. Ak vycestujete do Londýna či New Yorku, môžete dochádzať až 60 minút metrom či vlakom.


B. Školská rezidencia

+ nezávislý typ ubytovania
často býva súčasťou areálu školy
spoločnosť študentov z rôznych krajín sveta
- väčšinou iba základné vybavenie izby
väčšinou bez stravy, ale možnosť uvariť si
minimálna možnosť konverzácie s rodenými hovorcami


Obľuba rezidenčného typu ubytovania stále rastie, klientom vyhovuje najmä väčšia miera nezávislosti. Spoločné ubytovanie môže byť pre študentov aj zdrojom nových priateľstiev a kontaktov. Rezidencie sa často nachádzajú priamo v areáli školy alebo sa jedná o samostatné budovy, ktoré si škola prenajíma. Väčšinou ide o ubytovanie bez stravy, študenti však mávajú k dispozícii kuchynku, kde si sami varia. Rezidencia väčšinou svojím vzhľadom a zariadením zodpovedá študentským ubytovniam v tuzemsku. Izby bývajú jednolôžkové alebo dvojlôžkové s jednoduchým vybavením, preto sú vhodné skôr pre mladšie alebo menej náročné študentov.

Ako apartmány môžu byť označované rôzne typy ubytovania - od klasických sezónnych apartmánov s viacerými obytnými miestnosťami až po prenajate izby v bytových domoch. Záleží predovšetkým na lokalite; podrobné informácie sa dozviete z manuálov jednotlivých škol, popr. pri osobnom rozhovore s našimi predajcami jazykových pobytov.


C. Hotely

+ nezávislý typ ubytovania
ubytovanie na úrovni
- iba raňajky, bez možnosti varenia
finančná náročnosť
minimálna možnosť konverzácie s rodenými hovorcami


V súvislosti s jazykovými kurzami ponúkajú niektoré zahraničné školy svojim študentom aj ubytovanie hotelového typu. V ponuke sú spravidla izby dvojlôžkové, za príplatok potom jednolôžkové. V cene sú obvykle zahrnuté len raňajky, výnimočne je možné zabezpečiť polpenziu. Hotelové ubytovanie je v porovnaní s hostiteľskou rodinou drahšie, ale veríme, že tým, ktorí nechcú bývať v súkromí a požadujú komfortnejšie ubytovanie, bude plne vyhovovať. Niektoré školy ponúkajú ako jedinú možnosť ubytovania v hostiteľskej rodine, avšak STUDENT AGENCY vám rada ponúkne ubytovanie v niektorom z hotelov z našej databázy, často za zvýhodnené ceny. Aktuálne ceny závisí od termínu a požadovanom štandardu ubytovania - vždy vám ich radi overíme.


 

Podieľajte sa na zlepšení našich služieb. Píšte svoje podnety priamo riaditeľovi.
Valid XHTML 1.0 Transitional