Vyberte si štúdium:

 
 

Ohlasy našich študentov

Vážení klienti,

na nasledujúcich riadkoch si môžete prečítať zážitky našej študentky, ktorá sa zúčastňuje programu Rok na strednej škole v Belgicku. Slečna Zuzana nám píše pravidelne správy o svojom pobyte. Ako sa dočítate nižšie, začiatky neboli najľahšie, potom ale s pomocou rodiny a priateľov zvládla aj zdanlivo neprekonateľné prekážky ....

Můj školní rok na Novém Zélandu

Dobrý večer,
Nový Zéland je úžasná krajina, dodnes som do nej zamilovaný a byť tam pol roka bola pre mňa krásna skúsenosť. Veľmi ťažko sa mi odtiaľ pred dvoma mesiacmi odchádzalo.

Začiatky boli celkom ťažké, ale tak to je s úplne všetkým. Každý začiatok je ťažký. Ten môj začal hneď prvou minútou na NZ, keď ma na letisku po dlhom lete nečakal nikto. Tá daná pani si pomýlila dátum. Bral som to úplne  v pohodke, všetko sa vyriešilo. Moja prvá rodina bola zo začiatku veľmi milá. Prvý týždeň kým som ešte nemal školu a ani som poriadne nikoho nepoznal tak som s nimi chodil na pláž a trošku ma oboznámili ako to tam funguje. V škole som sa uchytil veľmi rýchlo, začali sa mi hrnúť kamaráti z každej strany, na každom predmete. Bol som veľmi priateľský k nim, a to sa mi vracalo späť ku mne od všetkých ľudí. Všeobecne ľudia sú tam veľmi milí a priateľský. V škole som si konečne mohol vybrať predmety ktoré ma bavili, bol som unesený že som konečne v dobrom školskom systéme a nie na Slovensku. Po cca dvoch týždnoch som začal objavovať okolie kde som žil. Cez víkendy som si zašiel do Aucklandu, ktorý bol tak hodinku busom od domu. Bolo to super nakoľko som nikdy predtým nebol vo veľkom meste. Po mesiaci som sa prihlásil na rugby, čo je na Zélande národný šport. Samozrejme som ho nikdy v živote nehral a zo začiatku som mal problém sa začleniť k skúsenému teamu ale asi po mesiaci som sa do toho dostal a utvorila sa mi ďalšia perfektná skupina kamarátov - rugby team. Boli sme najlepší na škole, cez týždeň sme trénovali, cez víkendy hrali zápasy proti iným školám ktoré som si strašne užíval. Bola tam super atmosféra. Zmenil som po čase rodinu, v ktorej som mal aj bratov čo bolo pre mňa ešte lepšie. V približne polovici môjho pobytu som začal cestovať. Našiel som si spoločnosť ktorá robila víkendové výlety viacmenej po celej krajine, na všetky tie nádherne miesta čo tam boli. Môj najdlhší roadtrip alebo teda výlet bol 14-dňový po celom okruhu južného ostrova. Vtedy sme za 2 týždne prešli cez 3500 km. Každý víkend som si plánoval jeden výlet. Bol som na úplne všetkých ktoré táto spoločnosť ponúkala, a to cestovanie ma úplne naplňalo. Počas týchto výletov som robil väčšinu adrenalínových aktivít ktoré Nový Zéland ponúka. A tých je naozaj veľa. Prvý raz som skočil z lietadla, robil som taktiež bungee jumping, speed boat, zorbing a veľa ďalších. Po približne 4 mesiacoch môjho pobytu som už mal dosť pocestované, poznal som všetko naokolo, stále hrával rugby, zvykol som si ten životný štýl a mal blízkych kamarátov a niekoľko rôznych partií kamarátov. Bolo to skvelé, najhoršie prišlo až v čase keď som sa mal začať baliť domov. 
Určite mi to dalo veľa, naučil som sa strašne veľa nových vecí, zlepšila sa mi angličtina, našiel som si kamáratov na druhom konci sveta a veľa ďalšieho. Mám na to len krásne spomienky.
 

Ďakujem krásne za sprostredkovanie tohto pobytu. 

PS: Ak sa budete nudiť, môžte si pozrieť nejaké z videí ktoré som vytvoril počas cestovania:
 
 
S pozdravom,
Leo, Nový Zéland

Můj školní rok v Belgii

Na začátku to bylo těžké, ale teď jsem tu vážně moc spokojená a už se tu necítím sama...lidé ve škole jsou báječní, a rodina taktéž. Jistěže mám občas i špatný den, chápu, že to tak sem tam musí být. Hlavně, ze se člověk může těšit z těch dobrých dní....

Rodina

U rodiny se mám stále skvěle, nemůžu si je vynachválit.... Nedávno se ukázali být velice citliví. Dozvěděla jsem se totiž od rodičů o úmrtí svého příbuznéhoˇa tak jsem přišla domů celá ubrečená....a když mě taťka a brácha takhle viděli, tak se mi hned snažili pomoct, vyslechli mě a nakonec mi přinesli obrovského plyšáka, aby mi nebylo smutno...jsem jim moc vděčná.

Škola

Už nejsem v pátém ročníku, ale v šestém, jelikož v pátém bylo 31 studentů a v šestém je nás 15. Ředitel mi proto navrhl přestoupit, s čímž jsem souhlasila, přece jen se líp pracuje v malé skupině a učitelé jsou víc ochotni Vám pomoct. Přestože učivo je trochu náročnější, věřím, že se v tom nějak zorientuji, navíc mám v tomto ročníku moc milé spolužáky a i profesoři se mi snaží neustále pomoct. V prosinci jsme ve škole měli zkouškové období a přežila jsem ho. I když jednoduché to nebylo, protože jsem dělala zkoušky z látky šestého ročníku, takže jsem měla hodně co dohánět. Ale jsem víc spokojená v šestém ročníku, i když je to těžší, ale naučím se tam spoustu nového.

Svátky v Belgii

Vánoce tu proběhly naprosto parádně! Sníh napadl dvakrát a na Štědrý den roztál, ale všude byla příjemná vánoční atmosféra. Byla jsem i v Bruselu na nákupech, všude krásná výzdoba a lidi se v obchodech nijak nehonili, prostě pohoda. Štědrovečerní večeři jsem prožila dvakrát, jelikož rodiče jsou rozvedení. Obě byly moc dobré, každá jiná. U taťky jsme měli burgignonské fondue a u mamky humra. Všechno bylo naservírováno jako v pravé restauraci. Kapra tu jako tradici skutečně nemají, ani cukroví (jen jako dezert slavná "buche"). Všichni na mě byli moc hodní, možná si mysleli, ze budu smutná, že nejsem doma (no trošku jsem byla), ale jinak se tu už cítím skutečně jako doma. Neodpustila jsem si to a po večeři jsem měla menší "proslov", ve kterém jsem celé rodině řekla, jak moc pro mě znamenají a že jim za vše moc děkuji a jak je mám ráda. Udělala jsem jim tím moc velkou radost. Myslím, ze občas je potřeba dát najevo velký dík, vždyť mě ubytovávají zadarmo a chovají se ke mně jako k vlastní dceři!
Silvestr jsem strávila s mými brazilskými kamarády (studenti z WEPu) v Bruselu a bylo to fajn.

Francouzština

Strašně jsem se tu zamilovala do knih, baví mě číst francouzsky...zejména francouzské spisovatele, tj. v originále. Ve středu jsem tu našla knižní antikvariát, kde je většina knih za 1-2 EUR, což je oproti normálním cenám (okolo 10 EUR) opravdu rozdíl...hned jsem si nadšeně odnesla 5 knih.
Zuzana, Belgie

Střední škola v Anglii

Dobrý den,

jsem moc spokojená se vším. Dobře mi vaří, pečují o mě, berou mě jako součást rodiny :))

Škola je skvělá, budu nesmírně rozmazlená, až se vrátím do ČR. Všichni kladou nesmírný důraz na názor studenta. Není žádná hranice mezi studenty a učiteli. Všichni si tykají, oslovují se jmény. Hodiny jsou nesmírně zábavné, i když jsem měla obavu, že tam nevydržím 120 minut v kuse, tak to utíká rychleji než našich českých 45. Zadané domácí úlohy jsou také velmi zajímavé a hlavně užitečné. Projekty, prezentace, debaty.

S angličtinou nemám problém, mladým angličanům trochu hůř rozumím, ale to se určitě zlepší :-)))).
Kristýna, Brighton, Anglie

Střední škola na Novém Zélandu


Dobrý deň,

už mám za sebou pár dní školy, tak už si trúfam napísať zážitky a prvé dojmy.

Cesta, tak tá bola veľmi dlhá, no s tým som rátal, ale musím veľmi pochváliť aerolinku Air New Zealand, ktorá má perfektné služby, s tým som bol veľmi spokojný. Aj batožina prišla v absolútnom poriadku až na miesto.

Keď som sa konečne dostal z lietadla, po všetkých tých prestupoch ma čakal úžasný pohľad na krajinu, ktorá je naozaj nádherná (neopísateľne) a hlavne, je tu stred leta, takže naozaj teplúčko.

Rodinu som lepšiu asi ani nemohol dostať. Veľmi milí ľudia a vieme sa bez problémov vždy dohodnúť, za prvý týždeň mi už poukazovali strašne veľa z okolia Dunedinu.

V škole je to pomerne zložité takto zo začiatku, hlavne kvôli tomu, že mám troška problém rozumieť, ale všetci sú ochotní vždy pomôcť, takže nie je problém sa na hocičo opýtať. Aj učitelia sú oproti nášmu školstvu neuveriteľne lepší, baví ich to, oveľa viac sa do toho vžívajú a chcú, aby sme sa niečo naučili a tak isto aj decká sú poslušnejšie a vnímavejšie, takže je to oveľa lepšie z oboch strán.

A ľudia sú tu všetci úplne skvelí.

Čiže by som to zhodnotil maximálne pozitívne. Zatiaľ nemám žiadne výhrady a myslím si, že Nový Zéland bola veľmi dobrá voľba.
Marek, Dunedin, Nový Zéland

Střední škola v Austrálii


Dobrý den,

omlouvám se, že píšu až teď, ale to je způsobeno tím, že se snažím trávit čas jinak než bytím na počítači, což se mi také úspěšně daří.

Dojmy jsou super, Austrálie je fajn země s přátelskými lidmi, mám tu spoustu kamarádů jak mezinárodních (převažuje tu zejména Německo a Brazílie), tak i australských. Moje host-family je super, s nimi žádný problém nemám. Vcelku často pořádají různé pikniky nebo BBQ na pláži či doma. Bydlí tu se mnou ještě brazilská studentka Camila, která chodí na Narrabeen SHS a Valentina z Německa, která chodí také do Barrenjoey.

Zdravim do České republiky!
slovaks-only

Matěj, Sydney, Austrálie

Střední škola v USA

Ahojte,
volám sa Eli, mam 18 rokov a teraz žijem v peknom mestečku Sand Springs, Oklahoma.

V januári 2016 som sa rozhodla, že by som chcela vysúšať študijný pobyt za účelom zdokonalenia sa angličtiny. Tento spôsob štúdia pred niekoľkými rokmi absolvoval aj môj brat, bol študentom v Montane, tiež vo veľmi dobrej rodine a okrem perfektnej angličtiny si domov priniesol veľa skúseností a zážitkov.
Od februára som nedočkavo očakávala kedy mi príde email o umiestnení do rodiny. Bolo presne 6.7. (deň mojich narodenín) a mne prišiel email rovno od mojej rodiny z Oklahomy. Poslali mi fotky celej rodiny, domu,... majú 7 detí (6 dievčat, 1 chlapec) a všetci sú futbalovo založení. Nakoľko aj ja hrávam už 7. rok futbal, tak som bola veľmi prekvapená a spokojná. Podľa plánov som mala priletieť koncom augusta, ale dohodli sme sa, na začiatok augusta kvôli tomu, že už v klube za ktorý mám hrať trénujú, nech sa aklimatizujem, keďže cez leto je tu aj 40 °C.
Mala som trochu obavy pred tým všetkým, že aká bude moja rodina, ako si zvyknem a čo vlastne v škole keď ani tu angličtinu poriadne neovládam. Po dlhej ceste ma cela rodina čakala a vítala na letisku. Milo ma privítali, oboznámili ma s prostredím, s ich veľkým domom, dokonca ma čakala vlastná izba, lebo 5 detí už nebýva s nimi, nakoľko študujú na univerzitách . Pomaly som si zvykala a čas plynul ako voda. Prvé zápasy, prvé dni v škole, sviatky, ktoré na SVK oslavujeme úplne inak… No jednoducho povedané - mnohé je iné, ale zaujímavé ! Popri všetkom so začala mojou “sestrou” chodiť na rôzne preteky, ako napríklad beh do nového roku ktorý sa začínal 31.12 o 23:45, The Color Run, Spartan Race, Warrior Dash a iné prekážkové behy, ktorých som za 10 mesiacov mala dokopy 9. Kedže som mala jeden Spartan Race v Las Vegas, tak sme si spravili taký 7 dňový trip do Colorada, Grand Canynou, Las Vegas. Bol to neskutočný zážitok. Teraz mam veľa zápasov v škole a dokonca každý deň v škole okrem štúdia aj tréningy. Dalo by sa povedať, že školské súťaže sa berú veľmi profesionálne.
Čo sa týka pobytu v USA tak nemôžem nič vytknúť!! Len asi jednu jedinú vec a to veľmi bohatú kuchyňu. Zopár kilečiek išlo hore. Ale dá sa odolať týmto americkým dobrotám? Vôbec si z toho nelámem hlavu, lebo toto je možno len raz za život. Aspoň mám výzvu po príchode na SVK. A ďalšiu nevýhodu, že musím opakovať tretí ročník na SVK, ale ako sa hovori, všetko to zlé je na niečo dobré. Neľutujem absolútne nič, dokonca rozmýšľam o štúdiu na univerzite v USA. Takže decká, nebojte sa tak, ako som sa ja bála, lebo verte mi, takúto príležitosť nemá hoci kto a keď ju máš, tak sa jej chop!!
A na záver prajem všetkým takýto pobyt a takú skvelú rodinu. Treba to zažiť a nebáť sa. Dokonca moja hosťujúca rodina má prísť budúce leto spoznávať moju rodinu, kultúru a krásy Slovenska. Som im veľmi vďačná a som šťastná že som určitý čas mohla byť ich členom.